🕊️ Conflict: Middle East Political Simulator – Styr som Mellanösterns maktcentrum.
I Conflict: Middle East Political Simulator tar du rollen som nytillsatt statsledare i Israel i en politisk instabil och explosiv region. Spelet, som lanserades 1990 och utvecklades av David Eastman och Virgin Interactive, är ett av de tidigaste och mest intensiva politiska simuleringsspelen någonsin skapade.
Målet? Att säkra Israels överlevnad – och kanske till och med dominans – genom att balansera diplomati, spionage, militärmakt och intern stabilitet i en region fylld med hot och intriger.
🧠 Ett unikt politiskt strategispel
Spelet placerar dig mitt i det diplomatiska minfältet, där du måste hantera relationerna till grannländer som:
- Syrien
- Libanon
- Egypten
- Jordanien
- Irak
Dessutom måste du även ta ställning till globala stormakter som USA och Sovjetunionen, vars stöd eller vrede kan avgöra din stats framtid.
Du kan välja fredliga medel som diplomatiska förhandlingar och bistånd – eller gå den hårda vägen med underrättelsetjänst, likvideringar och förebyggande attacker. Alla handlingar har konsekvenser, och inget val är utan risk.
🔥 Hantering av kris och krig
Spelet är både ett taktiskt spel och en simuleringsövning i realpolitik. Du måste:
- Styra din budget och prioritera militär, spionage och ekonomisk utveckling
- Förhandla med och hota grannstater
- Möta interna protester och behålla makten
- Hantera plötsliga händelser: statskupper, terror, krig, embargopolitik
Spelet utspelas i ett enkelt GUI med text och översiktsskärmar, men spänningen och valmöjligheterna gör det extremt engagerande.
🖥️ Grafik och ljud
Grafiken är minimalistisk, men funktionell – spelet fokuserar 100% på innehåll och konsekvens. Det finns inga animationer, men massor av översikter, kartor och statusindikatorer, som ger dig det nödvändiga överblicket för att fatta dina beslut.
Ljudet är sparsamt, men det förstärker bara känslan av ett kallt, strategiskt spel, där information är ditt viktigaste vapen.
💾 Tillgänglighet
Spelet är designat för DOS, men körs idag utan problem via DOSBox eller moderna nyutgåvor. Det tar extremt lite plats och startar nästan omedelbart.
Ladda ner Conflict: Middle East Political Simulator



